Turysta w Wejherowie
Co robić i gdzie się udać? Poradnik dla turysty w Wejherowie
Wejherowo to urocze miasto położone w województwie pomorskim. Znajduje się na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny Redy–Łeby, nad rzeką Redą. Jest częścią aglomeracji trójmiejskiej (Gdańsk, Sopot i Gdynia) oraz wchodzi w skład Małego Trójmiasta Kaszubskiego (Wejherowo, Rumia, Reda). W mieście i okolicach znajduje się wiele ciekawych zabytków i atrakcji wartych zwiedzenia. Jako redakcja polecamy:
Stary Rynek – to zdecydowanie serce naszego miasta. Mieszkańcy lubią po nim spacerować i gawędzić z najbliższymi. To miejsce spotkań i spędzania miłego czasu w lokalnych restauracjach i kawiarniach. Na rynku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i uroczystości. Na rynku znajduje się pomnik założyciela miasta Jakuba Wejhera.
Ratusz w Wejherowie – powstał w 1650 r., kiedy miasto otrzymało prawa miejskie. W ratuszu znajduje się XVII-wieczny dzwon z inskrypcjami fundatora Jakuba Wejhera. Na przestrzeni lat był rozbudowywany i modernizowany.
Sala Historyczna – sala znajduje się w Miejskim Ratuszu. Sala przedstawia „Wejherowo okresu międzywojennego”. Salę można zwiedzać razem z przewodnikiem. Jest dostępna do turystów od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 do 14:00. Wstęp jest bezpłatny.
Pałac Przebendowskich i Keyserlingków – to budowla pochodząca z XIX wieku. Aktualnie w pałacu znajduje się siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Muzeum w swoich zbiorach posiada liczne regionalne eksponaty i dokumenty, z których można dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat historii miasta. Wnętrza pałacu udekorowane są polichromiami. Muzeum czynne jest przez cały tydzień. Koszt wstępu to zaledwie 5 zł (ulgowy 2,5 zł).
Kościół pw. św. Trójcy – Kolegiata – kościół jak większość tutejszych budynków, również został ufundowany przez założyciela miasta Jakuba Wejhera. Był on spełnieniem ślubów, złożonych Bogu przez Jakuba. Jednak w 1754 roku kościół został rozebrany i na tym samym miejscu powstała nowa świątynia o architekturze barokowej. Nowy budynek został sfinansowany przez hrabię Jerzego Piotra Przebendowskiego. Aktualnie kościół pełni również funkcję sali koncertowej.
Kościół pw. św. Stanisława Kostki – kościół ewangelicki w stylu późnego gotyku, charakteryzujący się strzelistą sylwetką. Aktualna budowa pochodzi z XX w. Po zakończeniu II wojny światowej świątynia została przejęta przez parafię rzymskokatolicką.
Kościół klasztorny pw. Św. Anny wraz z Obrazem Matki Bożej Wejherowskiej – to jeden z najstarszych zabytków miasta. Powstał w 1650 roku i wybudowany został z inicjatywy Jakuba Wejhera. Za największą atrakcję klasztoru uznaje się Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy. Mieszkańcy wierzą w liczne łaski otrzymane za sprawą wyjątkowego obrazu. Został namalowany farbami olejnymi na płótnie.
Kalwaria Wejherowska – kalwaria to zespół 26 kaplic ufundowanych przez Jakuba Wejhera, na trzech wzniesieniach noszących nazwy: Góry Oliwnej, Góry Syjon i Góry Kalwarii. Została wzniesiona w latach 1649–1655. Jest uznawana za perłę architektury sakralnej Polski Północnej. Razem z Kalwarią Zebrzydowską i Pakoską jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.