Wójt Gminy Wejherowo zaprasza na obchody Święta Niepodległości
Już za trzy dni w naszym kraju obchodzone będzie „Narodowe Święto Niepodległości”. W Gminie Wejherowo z tej okazji zostały zaplanowane działania upamiętniające ten szczególny dzień.
Tegoroczne obchody rozpoczną się od uroczystej mszy świętej w Kościele Parafialnym w miejscowości Bolszewo (godzina 13:00). Następnie zaplanowany został przemarsz barwnym korowodem przez wskazaną miejscowość. Start przemarszu rozpocznie się od parkingu zlokalizowanego przy kościele w Bolszewie i zakończy w ArtParku. Każdy uczestnik przemarszu otrzyma chorągiewkę oraz kotylion. O godzinie 14:30 zostaną odśpiewane pieśni patriotyczne. Pieśni takie jak „Rota”, „My, pierwsza brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż” oraz wiele innych wybrzmią przy wsparciu lokalnego chóru i orkiestry.
Ponadto dla uczestników wydarzenia gmina zaplanowała pokaz sprzętu strażackiego oraz wojskowego. Fani motoryzacji będą mogli przejechać się zabytkowym motorem od Grupy Motocyklowej „Iskierka Miłości”. Przybyli goście będą mogli posmakować specjalnie przygotowanych na te wydarzenie okazjonalnych rogali i ciasta. Dla smakoszy zostanie przyrządzona przepyszna darmowa grochówka. Dla dzieci zaplanowano takie atrakcje jak malowanie twarzy, baloniki, watę cukrową oraz popcorn. Całość wydarzenia zakończy się około godziny 16:00.
Co wiemy o święcie przypadającym na 11 listopada?
Każdego roku w dniu 11 listopada nasze państwo obchodzi „Narodowe Święto Niepodległości”. Jest to jedno z najważniejszych państwowych świąt, które zostało przywrócone poprzez ustawę w 1989 roku. Obchodzone jest w celu zachowania pamięci o odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku. W tym dniu obywatele Polski nie idą do pracy.
Nasz kraj odzyskał niepodległość po dokładnie 123 latach zaborów, które przypadały na lata 1795 – 1918. W tamtym czasie ziemie Rzeczypospolitej znajdowały się pod zaborami i należały do państw zaborczych. Nasze ziemie znajdowały się pod zaborami rosyjskimi, pruskimi i austriackimi. Przez 123 lata Polska zniknęła z mapy świata. Odzyskała niepodległość u kresu pierwszej wojny światowej.