O co pytają rekruterzy? Przygotuj się przed rozmową
W czasie poszukiwania pracy CV rozsyłamy często do wielu firm. Jednak, kiedy już rekruter zadzwoni z zaproszeniem na rozmowę, szkoda byłoby zmarnować szansę na wymarzoną pracę. Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej? Jakie pytania najczęściej padają z ust pracowników działu HR? I jakie odpowiedzi przygotować?
Kilka szczegółów, które pomogą w skutecznym przebiegu spotkania z rekruterem
Gowork.pl radzi: w myśl zasady „jak cię widzą, tak cię piszą” na spotkanie rekrutacyjne powinno się przyjść w czystym, schludnym i wygodnym ubraniu. Niezależnie od tego czy w firmie obowiązuje określony dress code, dobrze jest zrobić odpowiednie pierwsze wrażenie i pokazać ubiorem swój szacunek do osób przeprowadzających rozmowę. Zapanowanie nad stresem i odpowiednie przygotowanie pomogą skutecznie przejść przez spotkanie. Wszystko, co będzie potrzebne w czasie spotkania (np. portfolio, ubiór, listę pytań), najlepiej jest przygotować dzień wcześniej oraz sprawdzić, jak dojechać do miejsca, w którym ma się odbyć spotkanie. Grunt, to się nie spóźnić. Warto też uniknąć przyjścia na ostatnią chwilę. Nie zrobimy tak cennego pierwszego dobrego wrażenia, wchodząc na spotkanie z zadyszką i czerwoną twarzą.
Najczęstsze pytania rekruterów
Przygotowanie się do rozmowy powinno dotyczyć również kwestii merytorycznych. Aplikując do wielu firm, zdarza się zapomnieć, czym dokładnie zajmuje się przedsiębiorstwo, z którego wystosowane zostało zaproszenie na rozmowę. W związku z tym początkowym etapem przygotowania jest zapoznanie się z profilem firmy oraz zdobycie podstawowej wiedzy na temat jej historii. Bardzo często jednym z pierwszych pytań zadawanych przez rekrutera jest to dotyczące wiedzy o firmie. Udzielając krótkiej, ale treściwej odpowiedzi, można przedstawić się jako osobę kompetentną, która nie działa w sposób przypadkowy.
Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to o przebieg dotychczasowej kariery. Warto przed rozmową przeczytać jeszcze raz swoje CV, aby utrwalić istotne informacje dotyczące wcześniejszych doświadczeń zawodowych i umieć dobrze opisać zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach. Często podczas rozmowy padają pytania dotyczące bezpośrednio kandydata i jego kompetencji, takie, jak na przykład:
- Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?
- Jakie są Pana/Pani zainteresowania?
- Jak się Pan/Pani czuje w pracy w grupie?
- Jakie są Pana/Pani dotychczasowe sukcesy?
Udzielając odpowiedzi nie wypada kluczyć – wypowiedzi powinny być, konkretne i precyzyjne. Można dla podkreślenia swoich zalet i potwierdzenia wcześniejszych słów przytoczyć konkretne sytuacje z życia.
Zdarza się, że obok sukcesów, pada również pytanie o porażki. W takim wypadku nie powinno się ukrywać faktu, że i one się zdarzają, natomiast można przekuć porażkę w sukces, przedstawiając wnioski, które wyciągnęło się z danej sytuacji i czego ona nauczyła. To pokaże rekruterowi, że osoba aplikująca na dane stanowisko potrafi uczyć się także na błędach.
Pytanie o poziom dochodów, jakie osoba aplikująca chce osiągnąć, jest jednym z kluczowych. Przygotowując się do odpowiedzi, należy zapoznać się z zarobkami, osiąganymi na podobnym stanowisku w innych firmach. Pozwoli to na uniknięcie przecenienia stanowiska, ale sprawi, że rekruter nie odniesie wrażenia, że rozmawia z osobą zdesperowaną, zdolną do podjęcia pracy niezależnie od wysokości wynagrodzenia.
Ważne, by odpowiednio przygotować się do tego pytania. Musisz znać dwie kwoty swoich pożądanych zarobków: netto i brutto. Aby precyzyjnie obliczyć kwotę brutto i netto można skorzystać z darmowych kalkulatorów internetowych.
Poza tym koniecznie trzeba mieć na względzie rodzaj umowy, która jest brana pod uwagę w przypadku zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Inaczej bowiem wylicza się zarobki osoby zatrudnionej na umowę o pracę, a inaczej obliczane jest brutto i netto osobom podpisującym kontrakt b2b
Rolą rekrutera jest zadawanie pytań w celu poznania kandydata oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe podczas krótkiej rozmowy, jednakże nie należy się bać zadawania pytań rekruterowi. Zapytania o to, jak wygląda praca na stanowisku, którego dotyczy rekrutacja, o cele firmy czy o atmosferę i poziom współpracy między pracownikami świadczą o zainteresowaniu i chęci podjęcia zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie.