Kultura Gryfy Literackie 2020 rozdane

Gryfy Literackie 2020 rozdane

Autor: Ewa Polak
0 komentarz

Nagrody w ramach konkursu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie zostały przyznane Sławinie Kosmulskiej i Stanisławowi Janke.

Konkurs został zrealizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa. Nagrodzeni zostali Stanisław Janke za książkę „Cësk” i Sławina Kosmulska za książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Laureatom wręczono statuetki Gryfa Literackiego 2020. To była już czternasta edycja tego konkursu, jednak pierwszy raz konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach tj. literatura piękna i literatura popularno – naukowa. Podział został wprowadzony ze względu na wcześniejsze trudności w ocenie różnorodnych prac.

W kategorii literatura piękna nagrodzono Stanisława Janke za książkę „Cësk”. Przypominamy, że wydawcą książki było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W przeszłości Pan Stanisław był już nagradzany w ramach tego konkursu. Był wyróżniony za przekład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza po kaszubsku.

W kategorii literatura popularno – naukowa nagrodzono Sławinę Kosmulską za książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Wydawcą książki było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Pani Sławina nie kryła wzruszenia i podkreślała, że jest to dla niej wielkie wyróżnienie. Jej książka była dość osobista, ponieważ opisywała życie jej ojca Lecha Bądkowskiego.

Gratulacje i nagrodę dla zasłużonych złożył Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. Na wydarzenie zostali zaproszeni także laureaci z poprzednich edycji. Pośród publiczności znaleźli się m.in. przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Jecek Gafka oraz Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Szczerze gratulujemy laureatom! Trzymamy kciuki za kolejne tego typu przedsięwzięcia w przyszłości. To wspaniała inicjatywa promująca naszych lokalnych artystów – pisarzy. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji konkursu!

Related Posts