Wejherowo celebrowało 372 rocznicę nadania praw miejskich
Dziś przenosimy się w czasie, aby zapoznać się z historią naszego miasta i jego początków.
W minionym tygodniu miasto Wejherowo świętowało wyjątkowy dzień. Dokładnie 13 stycznia 372 lat temu nasze miasto otrzymało prawa miejskie. Dziś cofamy się w czasie i przypominany krótki rys historyczny z minionych wydarzeń. Te informacje z pewnością zainteresują mieszkańców naszej miejscowości. Z pewnością warto się z nimi zapoznać.
Według podań historycznych Wejherowo zostało założone przez Jakuba Wejhera w 1643 roku. Jakub Wejher był wojewodą malborskim. Ponadto w różnych okresach pełnił funkcję starosty na ziemi bytowskiej, człuchowskiej, kiszporskiej oraz borzechowskiej. Uczestniczył w wielu istotnych kampaniach wojennych oraz życiu politycznym kraju. Dzięki znaczącemu uprzywilejowaniu od Króla Jana Kazimierza, w 1650 roku zadbał o nadanie miastu Wejherowo miejskich praw.
Początkowo nazwa miasta Wejherowo nie nosiła takiego określenia jakie znamy współcześnie. Według podań historycznych odnajdujemy takie nazwy jak „Wejheropolis”, „Wejherowska Wola”, „Nowe Miasto”, „Weihersfrey”, a także „Weiherfrai”.Te ostatnie były uznawane za potoczne określenia przez naród niemiecki.
Jak powstało miasto? Jakie informacje przetrwały do dziś? Co ówcześnie było najbardziej zaskakujące? Podajemy dawkę interesujących ciekawostek na temat Wejherowa z przeszłości.
Wielu z nas pewnie nie raz zastanawiało się nad tym co spowodowało powstanie miasta Wejherowo. Początkowo Wejherowo było małą osadą, która powołana została do życia ze względu na złożoną Bogu obietnicę. Przysięga była wynikiem uratowania życia podczas konfliktu zbrojnego na terenie ówczesnej Białorusi. Duży wpływ na nadanie praw miejskich miał szybki rozwój osady w początkowych latach jej istnienia.
Dzięki posiadanym przywilejom miasto mogło samodzielnie decydować o wyborze władz, a także posiadał samorząd miejski. Wejherowo posiadało również prawo do tworzenia najróżniejszych stowarzyszeń, bractw oraz rzemiosła. Co ciekawe w dawnych latach wszyscy mieszkańcy Wejherowa zwolnieni byli przez 30 lat z najróżniejszych obowiązkowych opłat dla państwa! Zapewne ta informacja podziałała na wyobraźnię naszych czytelników. Z pewnością nie jeden z nas chciałby się przenieść do tamtych czasów.
Jeśli interesujesz się historią powstania innych miast w Polsce to zapraszamy do zapoznania się z artykułem o historii przepięknego i jedynego w swoim rodzaju miasta Tarnobrzeg. To również fantastyczna i intrygująca opowieść o przeszłości ludności ze słowiańskich terenów.