Debata na temat cyberzagrożeń zorganizowana przez Wejherowską Policję i LO nr 1 w Wejherowie
Wspólna inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w tym samym mieście, zaowocowała organizacją debaty dotyczącej problematyki „Cyberzagrożeń”. Spotkanie było okazją do rozmowy o ewentualnych zagrożeniach i potencjalnych konsekwencjach, które mogą wyniknąć z niewłaściwego korzystania z sieci internetowej.
Debata miała miejsce w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Wejherowie i była elementem cyklu dyskusji pod tytułem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W imieniu lokalnej komendy policji, spotkanie honorowym swoim udziałem uświetnili między innymi I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie, mł. insp. Sebastian Pastucha, p.o. Naczelnika Wydziału Prewencji, dzielnicowy, profilaktyk i oficer prasowy. Do udziału w debacie zaproszono również specjalistów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska. Swoją obecnością zaszczycili ją również uczniowie trzecich klas liceum.
Pierwszy blok prelekcji rozpoczęli specjaliści z gdańskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępstw, który omówili różnorodne zagrożenia w sieci. Między innymi poruszyli temat skutków nieodpowiedniego korzystania z internetu oraz typowe formy oszustw takie jak „atak ransomware” czy „phishing”. Omówiono także problem fałszywych maili wysyłanych z fałszywymi fakturami oraz szybkimi przelewami – metod, które są często wykorzystywane przez oszustów. Policjanci podkreślali również zagrożenia, jakie niesie korzystanie z cyberprzestrzeni dla dzieci i młodzieży.
Kolejną część debaty, poświęconą konsekwencjom hejtu i uzależnieniu od korzystania z telefonu i internetu, poprowadziła p.o. Naczelnika Wydziału Prewencji z wejherowskiej komendy. Na koniec spotkania zaprezentowano aplikację „Moja Komenda” i stronę internetową Komendy Miejskiej Związku Biur.